Uczestnictwo
Uczestnikiem Akcji może zostać prawie każdy, kto w jakimś stopniu interesuje się ptakami lub przyrodą. Trzeba jednak pamietać, że praca na punkcie wymaga odpowiedniego zahartowania (nocleg w namiocie) - zwłaszcza w okresie "późnojesiennym", kiedy oprócz temperatur dokuczliwe mogą również okazać się opady deszczu. Praca na punkcie niesie również ze sobą pewne obowiązki, wynikające z pracy w terenie (pomoc w organizowaniu drewna opałowego, transport wody pitnej, pilnowanie należytego porządku w obozie, etc.).
Wszystkie prace obrączkarskie prowadzone są przez kierownika punktu, który dysponuje aktualnym zezwoleniem na obrączkowanie ptaków, wydanym przez Zakład Ornitologii PAN w Gdańsku. Kierownik punktu odpowiada również za naukową i techniczną stronę badań na punkcie oraz za całokształt pracy punktu.
Pozostałe osoby znajdujące się na punkcie zobowiązane są przede wszystkim do pomocy w regularnych kontrolach siatek ornitologicznych oraz wykonywaniu eksperymentów, wspomaganiu prac związanych z utrzymaniem jak najlepszego stanu przyrządów naukowych, jak również pomocy w pracach gospodarczych w obozie.
Dla ornitologów dysponujących dużymi umiejętnościami terenowymi pobyt na punkcie stwarza idealną możliwość pracy ze znacznymi ilościami trudnych do identyfikacji gatunków. Dla ornitologów początkujących udział w pracach obrączkarskich to ogromna pomoc w późniejszych obserwacjach terenowych.
Zgodnie z dotychczasową praktyką uczestnicy sami pokrywają koszty swojego dojazdu oraz wyżywienia. Artykuły spożywcze można nabyć w sklepie w Myscowej lub markecie w Krempnej, oba oddalone o około 4 km od obozu (niestety w Polanach nie ma sklepu, ale może nasza obecność to zmieni, podobnie jak to się stało w Myscowej).
Wyposażenie które zapewniają organizatorzy na miejscu to: butle, palniki, naczynia, płaszcze przeciwdeszczowe, wodery
Uczestnik Akcji zabiera ze sobą następujące rzeczy osobiste: ciepłe ubranie, buty gumowe, czapkę, śpiwór, materac lub karimatę, kubek.