Sprawozdanie z prac terenowych - wiosna 1999, stacja Myscowa
Wiosną 1999 roku przeprowadzono kolejną Akcję obrączkowania ptaków migrujących w rejonie polskiej części Karpat Wschodnich, w miejscowości Myscowa (gmina Krempna) w Beskidzie Niskim (49°32'N 21°34'E). Prace wiosenne 1999 prowadzono od dnia 27 marca do 25 kwietnia, w tym samym miejscu co jesienią 1998 roku. Prace polegały na łapaniu i obrączkowaniu ptaków oraz wizualnej obserwacji przelotu. W sumie dysponowano około 30-ma siatkami, z których 15 to siatki typu ECOTONE, a pozostałe to standardowe siatki, jakie stosuje np. Akcja Bałtycka. Warunki atmosferyczne, jakie panowały w okresie prowadzenia badań były raczej korzystne. Tylko jeden tydzień w badanym okresie obfitował w intensywniejsze opady deszczu oraz śniegu.
Przez cały czas trwania Akcji wiosennej zaobrączkowano 258 ptaków z 23 gatunków. Liczba złapanych ptaków w okresie wiosennym jest bardzo niska w stosunku do liczby ptaków zaobrączkowanych w tym samym miejscu jesienią ubiegłego roku. Dodatkowo wynik prac wiosennych jest podobny do uzyskanego przez Koło Naukowe Biologów Uniwersytetu Warszawskiego w 1964 roku, podczas prowadzenia rekonesansowych badań na Przełęczy Dukielskiej (49°26'N 21°42'E), oddalonej od Myscowej zaledwie o około 20 km. W podobnym okresie na Przełęczy Dukielskiej zaobrączkowano 266 ptaków z 36 gatunków (Ewa Herman, Not. Ornit., 1964, zeszyt 2-4). Może to wskazywać na fakt, iż dolina Wisłoki w Myscowej nie stanowi wiosną ważnego strategicznie miejsca dla migrujących ptaków. Na wyciągnięcie ostatecznych wniosków jest oczywiście jednak za wcześnie i konieczne są dalsze prace.
Dodatkowo wiosną 1999 roku schwytano 13 ptaków z obrączkami założonymi przez Akcję Carpatica w poprzednim sezonie. Kilka z tych ptaków należy do dalekich migrantów. Nie schwytano żadnych ptaków z obrączkami obcymi.
Organizacja:
Pracami punktu kierowali kolejno następujący obrączkarze: Marek Jędra, Tomasz Kustra, Witold Ziaja oraz Grzegorz Cierlik
Podziękowania:
W tym miejscu pragniemy gorąco podziękować wszystkim, którzy pomogli nam zorganizować opisywane badania, a w szczególności: Zespołowi Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie za pomoc w rozbiciu obozu oraz wypożyczenie dla Akcji siatek ornitologicznych.
- Dyrekcji Magurskiego Parku Narodowego za pomoc organizacji, w zdobyciu drewna opałowego oraz wsparcie w trakcie trwania Akcji.
- Okręgowej Dyrekcji Gospodarki Wodnej w Krakowie, za udzielenie zgody na rozbicie obozu w pasie nadrzecznym Stacji Ornitologicznej
- IE PAN z Gdańska za pomoc w zorganizowaniu Akcji
- Pani Emilii Sawulskiej z Myscowej za pomoc w przechowaniu sprzętu oraz wsparcie w trakcie trwania Akcji.