Sprawozdanie z prac terenowych - jesień 1999, stacja Myscowa
Jesienią 1999 roku prowadzono po raz kolejny badania nad wędrówką ptaków w rejonie polskiej części Karpat Wschodnich, w miejscowości Myscowa (49°32'N 21°34'E) w Beskidzie Niskim. Prace prowadzono w tym samym miejscu co w poprzednich sezonach. Prace jesienne trwały od 28 sierpnia do 06 listopada. Standardowo praca punktu polegała na obserwacjach wizualnych przelotnych ptaków oraz na obrączkowaniu schwytanych osobników. Jesienią punkt dysponował 50 siatkami.
Jesienią zaobrączkowano 3 117 ptaków należących do 65 gatunków. W sumie w 1999 roku Akcja Carpatica zaobrączkowała 3 375 ptaków, a od początku działania punktu w Myscowej 5 300 ptaków należących do 72 gatunków. Biorąc pod uwagę stopień trudności łapania i obrączkowania ptaków przelotnych w górach, wynik ten należy uważać za bardzo dobry.
Liczba ptaków obrączkowanych jesienią była zdecydowanie większa od liczby obrączkowanych wiosną. Ulepszenie metod odłowu oraz przedłużenie okresu badawczego do 6-go listopada pozwoliło na zaobrączkowanie o około 50% większej liczby ptaków w stosunku do jesieni roku poprzedniego.
Z punktu widzenia możliwości statystycznej analizy danych na uwagę zasługuje fakt odłowu dużej liczby osobników takich gatunków jak pierwiosnek (Phylloscopus collybita), rudzik (Erithacus rubecula), piecuszek (Phylloscopus trochilus), kapturka (Sylvia atricapilla), modraszka (Parus caeruleus) czy wreszcie bogatka (Parus major).
Szczególnie cennym materiałem jest uzyskanie w sumie w 1999 roku 45 własnych długoterminowych wiadomości powrotnych z ptaków obrączkowanych w poprzednich sezonach i latach oraz złapanie pierwiosnka (Phylloscopus collybita) z obrączką założoną przez Estońską stację Matsalu. Za dużą niespodziankę uznano również fakt złapania w Polskich Karpatach świstunki żółtawej (Phylloscopus inornatus), której zdecydowana większość dotychczasowych stwierdzeń pochodziła z okolic wybrzeża.
Organizacja
Pracami punktu i obrączkowaniem kierowały kolejno następujące osoby: Grzegorz Cierlik , Mirosław Kata, Witold Ziaja, Marek Jędra, Bogusław Czerwiński, Henryk Sułek
Uczestnicy
W bezpośrednich pracach punktu brały udział następujące osoby: Arek Bojda, Agnieszka Bolek, Dorota Cierlik, Ewa Danel, Marcin Dziedzic, Jerzy Grzybek, Małgorzata Grzybek, Krzysztof Henel, Halina Jabłońska, Anna Jędra, Łukasz Kajtoch, Hubert Kamecki, Renata Kata, Marcin Kleingartner, Tomasz Kleingartner, Maciej Klejdysz, Bernard Korzeniewski, Marian Koźlik, Łukasz Kubala, Maciej Lesiak, Jakub Mucha, Elżbieta Perkowska, Michał Sawicki, Jan Wilk, Mieczysław Zając
Podziękowania
- Pragniemy gorąco podziękować wszystkim, którzy pomogli nam zorganizować opisywane badania, a w szczególności:
- Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie za pomoc finansową w zorganizowaniu obozu.
- Zarządowi Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie za pomoc finansową w zorganizowaniu obozu.
- Dyrekcji Magurskiego Parku Narodowego za pomoc w organizacji, w zdobyciu drewna opałowego oraz wsparcie w trakcie trwania Akcji.
- Okręgowej Dyrekcji Gospodarki Wodnej w Krakowie, za udzielenie zgody na rozbicie obozu w pasie nadrzecznym
- Stacji Ornitologicznej IE PAN z Gdańska za pomoc w zorganizowaniu Akcji
- Łukaszowi Kubala za wykonanie dla Akcji specjalnego pieca do namiotu gospodarczego
- Pani Emilii Sawulskiej za pomoc w przechowaniu sprzętu oraz wszystkim mieszkańcom z Myscowej którzy przyczynili się do funkcjonowania Akcji.
- Państwu Klaingartner z Krempnej za pomoc w trakcie trwania obozu