Sprawozdanie z prac terenowych - jesień 2000, stacja Myscowa
Jesienią 2000 roku prowadzono standardowo badania nad wędrówką ptaków w rejonie polskiej części Karpat Wschodnich, w miejscowości Myscowa (49°32'N 21°34'E) w Beskidzie Niskim. Prace prowadzono w tym samym miejscu, co w roku ubiegłym, w okresie od 05 sierpnia do 26 października. Standardowa praca punktu polegała na obserwacjach wizualnych przelotnych ptaków oraz na obrączkowaniu schwytanych osobników. W trakcie prac punkt dysponował liczbą 60 siatek. W opisywanym okresie zaobrączkowano łącznie 4 288 ptaków należących do 67 gatunków. Od początku działania punktu w Myscowej Akcja Carpatica zaobrączkowała łącznie 9 588 ptaków należących do 78 gatunków.
Liczba ptaków zaobrączkowanych jesienią 2000 była jeszcze większa od liczby zaobrączkowanych w analogicznym okresie roku 1999. Ulepszenie metod odłowu oraz przedłużenie okresu badawczego pozwoliło na zaobrączkowanie o ponad 30% więcej ptaków w stosunku do jesieni roku poprzedniego.
Zaobrączkowano również 15 osobników z 6 gatunków nowych dla Akcji Carpatica. W opisywanym okresie ptaki z 18 gatunków obrączkowane były w liczbie większej niż 50 osobników, w tym z 7 gatunków w liczbie przekraczającej 100 osobników i z 2 gatunków w liczbie ponad 500 osobników. Z punktu widzenia możliwości statystycznej analizy danych na uwagę zasługuje fakt odłowu dużej liczbie osobników takich gatunków jak rudzik (Erithacus rubecula), pierwiosnek (Phylloscopus collybita), modraszka (Parus caeruleus) czy np. kapturka (Sylvia atricapilla). Wykonane dla tych gatunków pomiary biometryczne pozwolą na analizę danych z wielu sezonów z dużo większą wiarygodnością.
Szczególnie cennym materiałem jest uzyskanie w 2000 roku 52 własnych długoterminowych wiadomości powrotnych z ptaków obrączkowanych w poprzednich latach oraz schwytanie 3 ptaków z obrączkami zagranicznymi. Były to: ? Cierniówka (Sylvia communis) - Brit. Museum London
- Pierwiosnek (Phylloscopus collybita) - Zool. Museum Lithuania
- Rudzik (Erithacus rubecula) - Ljubljana Slovenija
W trakcie prowadzenia obserwacji stwierdzono również jednego osobnika kurhannika (Buteo rufinus). Gatunek ten zalatuje do Polski bardzo rzadko i podlega weryfikacji oraz rejestracji w Komisji Faunistycznej PTZOOL. Komisja Faunistyczna zaakceptowała tą obserwację .
Podziękowania
Pragniemy gorąco podziękować wszystkim, którzy pomogli nam zorganizować oraz prowadzić tegoroczne badania, a w szczególności: ? Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie za pomoc finansową w zorganizowaniu obozu.
- Zarządowi Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie za pomoc finansową w zorganizowaniu obozu.
- Dyrekcji Magurskiego Parku Narodowego za wsparcie w trakcie prowadzenia badań
- Okręgowej Dyrekcji Gospodarki Wodnej w Krakowie, za udzielenie zgody na rozbicie obozu w pasie nadrzecznym
- Stacji Ornitologicznej IE PAN z Gdańska za pomoc w zorganizowaniu akcji
- Pracownikom Komisariatu Policji w Tarnowcu - Filia w Krempnej, za pomoc w próbie odzyskania skradzionych siatek badawczych.
- Pani Emilii Sawulskiej za pomoc w przechowaniu sprzętu oraz wszystkim mieszkańcom z Myscowej którzy przyczynili się do funkcjonowania akcji.
- Państwu Klaingartner z Krempnej za pomoc w trakcie trwania obozu
Uczenicy
W bieżącym roku w bezpośrednich pracach punktu, wzięło udział ponad pięćdziesięciu uczestników-ornitologów, których nie sposób wymienić według stopnia ich zasług. Wszystkim gorąco dziękujemy.
Organizacja
Za organizację i koordynację prac Akcji Carpatica odpowiadali: Marek Jędra oraz Witold Ziaja
Pracami punktu i obrączkowaniem kierowały kolejno następujące osoby: Henryk Sułek, Hubert Kamecki, Michał Ciach, Miroław Kata, Marek Jędra, Grzegorz Cierlik, Witold Ziaja, Damian Nowak, Bogusław Czerwiński oraz Tomasz Kustra.