facebook

Demo

ac head

Sprawozdania

Sprawozdanie z prac terenowych - jesień 2001, stacja Myscowa

Jesienią 2001 roku Akcja Carpatica po raz piąty prowadziła regularne prace badawcze w Myscowej. Prace prowadzono dokładnie w tym samym miejscu co w latach poprzednich w terminie od 4 sierpnia do 4 listopada - a więc w tym samym okresie co w latach ostatnich. Standardowa praca polegała na obserwacjach wizualnych przelotnych ptaków oraz na obrączkowaniu schwytanych osobników. W trakcie prac punkt dysponował taką samą jak w roku poprzednim liczbą 60 siatek. Tak więc zarówno miejsce badań jak i metody można uznać za dokładnie takie same.

W okresie tegorocznych badań zaobrączkowano łącznie 5 712 ptaków należących do 74 gatunków. Od początku pracy punktu w Myscowej Akcja Carpatica zaobrączkowała łącznie 15 300 ptaków należących do 83 gatunków. Liczba ptaków zaobrączkowanych jesienią 2001 była więc większa od liczby zaobrączkowanych w analogicznym okresie roku poprzedniego i jak do tej pory rekordowa dla sezonu.

W 2001 roku zaobrączkowano 15 osobników z 5 nowych dla Akcji Carpatica gatunków. Większość z nich to gatunki raczej pospolite jak Kowalik (Sitta europaea), Pliszka żółta (Motacilla flava) czy Muchołówka białoszyja (Ficedula albicollis), ale udało się również zaobrączkować dużą rzadkość w tym terenie jaką była Kraska (Coracias garrulus).

W opisywanym okresie badań, ptaki z 21 gatunków obrączkowane były w liczbie większej niż 50 osobników, w tym z 11 gatunków w liczbie przekraczającej 100 osobników i z 4 gatunków w liczbie ponad 500 osobników. Do najliczniejszych w opisywanym sezonie należały: 

  • Pierwiosnek (Phylloscopus collybita) - 1078 osobników,
  • Rudzik (Erithacus rubecula) - 777 osobników
  • Modraszka (Parus caeruleus) - 693 osobniki
  • Kapturka (Sylvia atricapilla) - 665 osobników

Warto również odnotować niektóre istotne zmiany liczebności obrączkowanych osobników w porównaniu z latami poprzednimi. Do gatunków, które obrączkowano w istotnie większych ilościach niż w sezonie poprzednim należały m. in.: Pierwiosnek (Phylloscopus collybita), Bogatka (Parus major), Mysikrólik (Regulus regulus), Czyż (Carduelis spinus), Jer (Fringilla montifringilla), Grubodziób (Coccothraustes coccothraustes) oraz Muchołówka żałobna (Ficedula hypoleuca). Niestety, dla niektórych gatunków jak np. Kos (Turdus merula) czy Remiz (Remiz pendulinus), odnotowano w porównaniu do roku 2000 spadek ilościowy.

Dokładne dane o liczebności zaobrączkowanych ptaków znajdują się w szczegółowych listach na naszych stronach.

Cennym materiałem jest wreszcie uzyskanie w 2001 roku 92 własnych długoterminowych wiadomości powrotnych z ptaków obrączkowanych w poprzednich latach oraz schwytanie 2 ptaków z obrączkami zagranicznymi. Były to: ? Cierniówka (Sylvia communis) - Brit. Museum London - ponowne schwytanie tego samego osobnika co w roku ubiegłym.

  • Modraszka (Parus caeruleus) - Moskwa

W trakcie prowadzenia badań schwytano również jednego osobnika Piecuszka, którego oznaczono jako podgatunek Phylloscopus trochilus yakutensis. Szczegółowo opisane zgłoszenie obserwacji wraz z dokumentacją w postaci zdjęć, zostało przesłane do Komisji Faunistycznej. W chwili obecnej czekamy na decyzję Komisji Faunistycznej.

Opis obserwacji wraz ze zdjęciami zamieścimy po uzyskaniu odpowiedzi ze strony K.F.

Podziękowania

Pragniemy gorąco podziękować wszystkim, którzy pomogli nam zorganizować oraz prowadzić tegoroczne badania, a w szczególności:

  • Zarządowi Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie za wszelką pomoc w organizowaniu prac
  • Okręgowej Dyrekcji Gospodarki Wodnej w Krakowie, za udzielenie zgody na rozbicie obozu w pasie nadrzecznym
  • Stacji Ornitologicznej IE PAN z Gdańska za pomoc w zorganizowaniu akcji
  • Panu Leśniczemu z Myscowej za zorganizowanie drewna opałowego
  • Pani Emilii Sawulskiej za pomoc w przechowaniu sprzętu oraz wszystkim mieszkańcom z Myscowej którzy przyczynili się do funkcjonowania akcji
  • Państwu Klaingartner z Krempnej za pomoc w trakcie trwania obozu
Uczestnicy

W bieżącym roku w pracach terenowych wzięło udział około pięćdziesięciu uczestników-ornitologów. Wszystkim gorąco dziękujemy.

Organizacja

Za organizację i koordynację prac Akcji Carpatica odpowiadali: Marek Jędra oraz Witold Ziaja

Pracami punktu i obrączkowaniem kierowały kolejno następujące osoby: Hubert Kamecki, Marek Jędra, Witold Ziaja, Marian Koźlik, Mirosłąw Kata, Tomasz Kustra oraz Bogusław Czerwiński.

Karpaty -  Beskid Niski, Polany