facebook

Demo

ac head

Sprawozdania

Sprawozdanie z prac terenowych - jesień 2005, stacja Myscowa

Ósmy z rzędu rok, a dziewiąty sezon prac Akcji Carpatica trwał od 30 lipca do 1 listopada 2005 roku. Metodyka prac była oparta o takie same założenia jak w latach poprzednich.

Standardowo stacja pracowała w oparciu o 60 sieci monitoringowych, rozmieszczonych dokładnie w tych samych miejscach co w latach poprzednich, oraz około 10 sieci specjalnych. Kontynuowano zapisywanie numerów siatek, w które złapane zostały poszczególne ptaki. Wykonywano również eksperymenty kierunkowe.

Pod względem łącznej ilości zaobrączkowanych ptaków sezon 2005 był nieco słabszy od sezonu 2004, a odliczając ptaki zanotowane w siatkach specjalnych i porównując tylko wyniki z 60 sieci monitoringowych, w sezonie 2005 zaobrączkowano około 15% ptaków mniej niż w roku ubiegłym. Rok ten był zatem pod względem łącznej ilości zaobrączkowanych osobników podobny do roku 2003.

W całym sezonie 2005 zaobrączkowano łącznie 3.450 ptaków należących do 66 gatunków. W sumie od początku prac Akcji Carpatica w Myscowej, zaobrączkowano łącznie 29.869 ptaków. W minionym sezonie zaobrączkowano trzy nowe dla Akcji gatunki, którymi były dudek (Upupa epops), białorzytka (Oenanthe oenanthe) oraz sierpówka (Streptopelia decaocto). Zwiększyło to listę wszystkich obrączkowanych przez A.C. gatunków do 92. Drugi raz w historii A.C. zaobrączkowano orlika krzykliwego (Aquila pomarina). Jedną z większych ciekawostek było schwytanie i zaobrączkowanie pod koniec października pierwiosnka, wykazującego cechy podgatunku Phylloscopus collybita tristis. (Zgłoszenie do Komisji Faunistycznej zostanie wysłane w najbliższych dniach).

W 2005 roku, ptaki z 13 gatunków obrączkowane były w liczbie co najmniej 50 osobników, w tym z 9 gatunków w liczbie przekraczającej 100 osobników i z 1 gatunku w liczbie ponad 500 osobników. Do najliczniejszych w minionym sezonie należały: 

  • rudzik (Erithacus rubecula) - 526 osobników
  • pierwiosnek (Phylloscopus collybita) - 433 osobniki
  • kapturka (Sylvia atricapilla) - 407 osobników

Chociaż ogólna ilość zaobrączkowanych ptaków była mniej więcej podobna do dwóch poprzednich lat, tegoroczny sezon badawczy zmienił nieco proporcje liczbowe poszczególnych gatunków. O około 50% spadła liczba zaobrączkowanych raniuszków (Aegithalos caudatus), prawie czterokrotnie spadła liczebność czyża (Carduelis spinus), prawie o połowę spadła liczebność modraszki (Parus caeruleus), o około 20% spadła ilość zaobrączkowanych pierwiosnków (Phylloscopus collybita) i około czterokrotnie spadła ilość sikory czarnogłowej (Parus montanus). W przeciwieństwie do wymienionych powyżej gatunków wzrosła liczebność ptaków z takich gatunków jak; kapturka (Sylvia atricapilla) o około 40%, szczygieł (Carduelis carduelis) o ponad 1 000%, zięba (Fringilla coelebs) o ponad 1 000% oraz trznadel (Emberiza citrinella) o prawie 300%. Tak znaczny wzrost liczebności trzech ostatnio wymienionych gatunków zawdzięczamy siatkom specjalnym, ustawionym w miejscu intensywnego żerowania tych ptaków.

W roku 2005 odnotowano 62 własne wiadomości powrotne. Wiadomość obca była tylko jedna, lecz bardzo ciekawa, gdyż był to ptak zaobrączkowany w tym samym sezonie przez Akcję Siemianówka, w Płn-Wsch. Polsce.

Ósmy rok badań od początku wydawał się być słabszy pod względem ilości obrączkowanych ptaków i być może przyczyną tego była bardzo ciepła i sucha jesień. Nie należy wykluczyć że zdecydowanie niższa ilość zaobrączkowanych np. drozdów wynikała z przesunięcia ich przelotu na okres po zakończeniu prac naszej stacji.

Dokładne dane o ilości zaobrączkowanych ptaków z poszczególnych gatunków zarówno dla roku 2005 jak i poprzednich lat znajdują się na naszej stronie z wynikami badań.

Podziękowania

Dla wszystkich, którzy przyczynili się do umożliwienia tegorocznych prac A.C. składamy serdeczne podziękowania: 

  • Nadleśnictwu w Dukli oraz Panu Krzysztofowi Lenikowi z Leśnictwa w Myscowej za olbrzymią pomoc w przekazaniu i transporcie drewna opałowego dla Akcji
  • Okręgowej Dyrekcji Gospodarki Wodnej w Krakowie, za udzielenie zgody na rozbicie obozu w pasie nadrzecznym
  • Zakładowi Ornitologii PAN z Gdańska za pomoc w przygotowaniu stosownych zezwoleń
  • Panu Edwardowi Marszałkowi z Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie za wspieranie działań Akcji oraz propagowanie jej naukowych celów na zewnątrz
  • Wszystkim mieszkańcom z Myscowej, którzy na co dzień wspierają naszą pracę.
Uczestnicy

W bieżącym roku w pracach terenowych wzięło udział około osiemdziesięciu uczestników-ornitologów. Wszystkim bardzo dziękujemy.

Organizacja

Za organizację i koordynację prac Akcji Carpatica odpowiadali: Marek Jędra oraz Witold Ziaja

Pracami punktu i obrączkowaniem kierowały kolejno następujące osoby: Hubert Kamecki, Witold Ziaja, Grzegorz Cierlik, Stanisław Tworek, Michał Ciach, Paweł Czechowski, Marta Bylicka, Marek Jędra, Arnold Cholewa, Rafał Jost oraz Damian Nowak.

WSZYSTKIM SERDECZNIE DZIĘKUJEMY

Karpaty -  Beskid Niski, Polany