facebook

Demo

ac head

Sprawozdania

Sprawozdanie z prac terenowych - jesień 2007, stacja Nieznajowa

Jesienią 2007 roku po raz pierwszy Akcja Carpatica prowadziła równoczesne badania na dwóch punktach równolegle. Standardowo dziesiąty rok z rzędu pracowała przez 3 miesiące stacja MYSCOWA oraz dzięki ścisłej współpracy z Dyrekcją Magurskiego Parku Narodowego, udało się poprowadzić przez jeden miesiąc równoległe badania pilotażowe na stacji NIEZNAJOWA.

Stacja NIEZNAJOWA pracowała w dniach od 15 września do 14 października 2007. Ponieważ na stacji NIEZNAJOWA prowadzono prace po raz pierwszy to okres badań dla tej stacji został wyznaczony na termin, w którym od lat odnotowuje się  statystyczny szczyt przelotu na stacji MYSCOWA. Stacja NIEZNAJOWA usytuowana była w miejscowości NIEZNAJOWA około 15 km na płd-wsch od stacji MYSCOWA nad tą samą rzeką Wisłoką. Dzięki zgodzie Dyrekcji Magurskiego Parku Narodowego nowa stacja zlokalizowana była na terenie Magurskiego Parku Narodowego.

Praca na obydwu stacjach przebiegała jak co roku zgodnie z istniejącymi standardami. Aby ocena, działającej po raz pierwszy stacji NIEZNAJOWA, była w jak najwyższym stopniu porównywalna do wyników stacji MYSCOWA, na nowej stacji przez cały okres badania używano również 60 identycznych sieci, których miejsce nie uległo zmianie przez cały okres badań. Na stacji NIEZNAJOWA prowadzono również zapisywanie numerów siatek, w które złapane zostały poszczególne ptaki.

Wyniki uzyskane na stacji NIEZNAJOWA były jednak ogromnym zaskoczeniem. Chociaż punkt ten pracował tylko przez miesiąc (czyli przez jedną trzecią czasu pracy punktu stacji MYSCOWA) na stacji NIEZNAJOWA zaobrączkowano łącznie 2.261 ptaków z 54 gatunków.  Spośród nich sóweczka (Glaucidium passerinum) oraz mazurek (Passer montanus) były nowymi gatunkami dla AC. Dla porównania dokładnie w tym samym okresie na stacji MYSCOWA zaobrączkowano 1.703 osobniki, czyli o około 25% mniej.

Łącznie na obydwu stacjach terenowych AC w sezonie 2007 zaobrączkowano 6.273 ptaków. Od początku prac AC na wszystkich punktach zaobrączkowano 40.227 ptaków.

Statystyki najliczniejszych gatunków dla stacji NIEZNAJOWA przedstawiały się następująco:

W minionym sezonie ptaki z 9 gatunków obrączkowane były w liczbie co najmniej 50 osobników, w tym z 4 gatunków w liczbie przekraczającej 100 osobników oraz z 1 gatunku w liczbie przekraczającej 500 osobników.

Do najliczniejszych gatunków w sezonie J'2007 na stacji NIEZNAJOWA należały:

  • rudzik (Erithacus rubecula) - 954 osobników
  • pierwiosnek (Phylloscopus collybita) - 241 osobników
  • modraszka (Parus caeruleus) - 221 osobników
  • kos (Turdus merula) ? 123 osobniki

Na stacji NIEZNAJOWA nie mogło być oczywiście wiadomości własnych, jednak odnotowano 3 wiadomości powrotne z naszej drugiej stacji. Były to zimorodki obrączkowane około miesiąc wcześniej na punkcie A.C. w Myscowej.

Uruchomienie nowej stacji badawczej we współpracy z Dyrekcją Magurskiego Parku Narodowego wskazuje na to, iż zainteresowanie lepszym poznaniem procesów rządzących zjawiskami wędrówek ptaków jest niezmiernie istotne dla wszystkich zajmujących się zagadnieniami ochrony przyrody. Monitoring zjawisk przyrodniczych to ogromna ilość prac, która jeszcze długo będzie możliwa tylko i wyłącznie dzięki współpracy dużej ilości osób oraz wielu organizacji. Jesteśmy przekonani, że z każdym kolejnym rokiem naszych badań będziemy się stopniowo przybliżać do coraz to lepszego poznania mechanizmów migracji ptaków w tym terenie oraz będziemy w stanie bardziej dowodowo zabierać głos w dyskusji na temat zjawisk wędrówki ptaków.

Dokładne dane o liczbie zaobrączkowanych ptaków z poszczególnych gatunków dla wszystkich lat badań znajdują się na stronach z listami zaobrączkowanych ptaków.

Podziękowania

W tym miejscu pragniemy złożyć gorące podziękowania wszystkim tym, bez których kolejne badania terenowe A.C. nie byłyby możliwe. Szczególne podziękowania adresujemy do:

  • Dyrekcji Magurskiego Parku Narodowego a w szczególności do Pana Dyrektora
  • Jana Szafrańskiego za wszelką pomoc w uruchomieniu pilotażowych badań na terenie MPN oraz za żywe zainteresowanie przebiegiem prac w trakcie badań.
  • Państwu Agnieszce oraz Damianowi Nowak z MPN za pomoc merytoryczno-naukową w budowie koncepcji pracy nowej stacji oraz za pomoc w bieżącym funkcjonowaniu stacji.
  • Wszystkim pozostałym przedstawicielom Magurskiego Parku Narodowego, którzy prawie codziennie odwiedzali nasz nowy punkt troszcząc się o losy naszych badań.
  • Zakładu Ornitologii PAN z Gdańska za pomoc w organizacji prac AC.
Uczestnicy

Jesienią 2007 w pracach terenowych w NIEZNAJOWEJ wzięło udział około trzydziestu wolontariuszy. Wszystkim ogromnie dziękujemy, gdyż gdyby nie Oni moglibyśmy zwyczajnie zapomnieć o naszych sukcesach.

Organizacja

Za organizację i koordynację prac Akcji Carpatica odpowiadali: Marek Jędra oraz Witold Ziaja.

Pracami punktu i obrączkowaniem kierowały kolejno następujące osoby: Marek Jędra, Witold Ziaja, Anna Zięcik, oraz Artur Pędziwilk.

Karpaty -  Beskid Niski, Polany