facebook

Demo

ac head

Sprawozdania

Sprawozdanie z prac terenowych - jesień 2008, stacja Myscowa

Jesienią 2008 roku w ramach prac Akcji Carpatica standardowo prowadzono badania nad migracją ptaków w polskiej części Karpat Wschodnich. To już 11-ty sezon chwytania i obrączkowania ptaków, głównie wróblowych, w miejscowości Myscowa (49°32'N 21°34'E) w Beskidzie Niskim. Szeroka dolina Wisłoki, gdzie zlokalizowana jest stacja, jest najdalej na południe wysuniętym miejscem regularnego obrączkowania ptaków w Polsce. Teren w którym zlokalizowany jest punkt badawczy stanowi dogodne miejsce do odpoczynku i żerowania ptaków w trakcie migracji. Prace, jak co roku, oparte były na tych samych standardach zbierania danych, użyto 60 sieci ornitologicznych, rozmieszczonych w tych samych miejscach, co w latach poprzednich. Odłowy migrujących ptaków prowadzono w terminie 02.08-02.11.

Ogółem w 2008 roku zaobrączkowano 2719 ptaków należących do 66 gatunków (tab. 1). W historii Akcji Carpatica był to najsłabszy sezon pod względem liczby zaobrączkowanych ptaków. Mniej ptaków zaobrączkowano tylko w 1998 roku, kiedy to prace w Myscowej miały charakter poznawczy, badania trwały krócej, a na wyposażeniu było tylko 30 sieci. Warto nadmienić, iż ten znaczny spadek liczebności nie miał miejsca na innych punktach obrączkowania ptaków takich jak: Akcja Bałtycka, Akcja Siemianówka czy Kaliszany (materiały niepublikowane). Skład najliczniejszych gatunków pozostał niezmieniony, najliczniej chwytany był rudzik Erithacus rubecula (573 osobniki), kapturka Sylvia atricapilla (481 osobników) i pierwiosnek Phylloscopus collybita (211 osobników). W badanym sezonie wyraźnie zaznaczył się spadek liczebności zaobrączkowanych ptaków, zarówno, jeśli chodzi o gatunki dominujące jak i pozostałe. Drastycznie zmalała zwłaszcza liczba chwytanych pierwiosnków, licznie reprezentowanych w poprzednich sezonach. Dla odmiany odnotowano bardziej intensywny przelot mysikrólika Regulus regulus i droździka Turdus iliacus. Nowym gatunkiem zaobrączkowanym w minionym sezonie była makolągwa Carduelis cannabina, w ten sposób liczba gatunków zaobrączkowanych w ramach Akcji Carpatica od początku jej istnienia wzrosła do 100. Dodatkowo w ostatnim tygodniu badań schwytano pierwiosnka wykazującego cechy podgatunku Phylloscopus collybita tristis (był to już drugi taki pierwiosnek na Akcji Carpatica, poprzedniego schwytano jesienią 2005). W minionym sezonie nie schwytano żadnych ptaków z obcymi obrączkami; odnotowano 76 ponownych stwierdzeń ptaków zaobrączkowanych w Myscowej w latach poprzednich, w tym 11 pierwiosnków i 10 raniuszków Aegithalos caudatus. W 2008 roku uzyskano również trzy wiadomości powrotne z ptaków obrączkowanych w poprzednich sezonach na Akcji Carpatica. Były to: bogatka Parus major schwytana w Rosji, piegża Sylvia curruca w Izraelu oraz kapturka na Cyprze.

Podziękowania

Gorące podziękowania składamy wszystkim, którzy wspierali nasze badania. Szczególne podziękowania adresujemy do:

  • Nadleśnictwa w Dukli oraz Pana Leśniczego Krzysztofa Lenika z Leśnictwa w Myscowej za pomoc w zorganizowaniu drewna opałowego dla Akcji
  • Stacji Ornitologicznej MIIZ PAN z Gdańska za pomoc w organizacji prac AC
  • Wszystkich mieszkańców z Myscowej oraz okolic, którzy na co dzień wspierali nasze prace.
Uczestnicy

Jesienią 2007 w pracach terenowych wzięło udział około siedemdziesięciu wolontariuszy. Wszystkim dziękujemy za okazaną pomoc.

Organizacja

Za organizację i koordynację prac Akcji Carpatica odpowiadał cały Zespół Organizacyjny AC, podzielony na odpowiednie sekcje. Pracami punktu i obrączkowaniem kierowały kolejno następujące osoby: Hubert Kamecki, Arnold Cholewa, Marek Jędra, Michał Ciach, Anna Zięcik, Szymon Beuch, Stanisław Tworek, Grzegorz Cierlik, Marta Bylicka, Witold Ziaja, Artur Pędziwilk i Rafał Jost.

Karpaty -  Beskid Niski, Polany