facebook

Demo

ac head

Sprawozdania

Sprawozdanie z prac terenowych - jesień 2011, stacja Myscowa

Mamy za sobą kolejny, czternasty już sezon badań Akcji Carpatica (AC) nad jesienną migracją ptaków wróblowatych w rejonie Karpat Wschodnich. Badania - jak we wszystkich ubiegłych latach - przeprowadzono w malowniczej i atrakcyjnej dla wędrujących ptaków dolinie Wisłoki, położonej w miejscowości Myscowa (49°31'20''N 21°32'54''E), w Beskidzie Niskim. Jest to najdalej wysunięty na południe punkt obrączkowania ptaków w Polsce. Prace terenowe, polegające na chwytaniu i obrączkowaniu ptaków, według ustalonych od lat standardów, trwały od 30 lipca do 30 października. Kontynuowano zbieranie pomiarów biometrycznych odławianych ptaków, prace nad preferencjami siedliskowymi migrantów oraz prowadzono obserwacje wizualne w terenie.

Ptaki chwytaliśmy w optymalną dla tego miejsca ilość sześćdziesięciu sieci. Dodatkowo by chwytać ptaki z innych rodzin rozstawiliśmy dwadzieścia sieci specjalnych, m.in. na łuszczaki, ptaki szponiaste, a także związane ze środowiskiem wodnym. W tym roku ? ze względu na niekorzystne warunki pokarmowe dla ptaków w łozowisku ? po raz pierwszy dokonaliśmy zmian w rozmieszczeniu sieci.

Wyniki

W 2011 r. w ramach prac AC zaobrączkowano 3 828 ptaków należących do 72 gatunków. Tym samym liczba zaobrączkowanych ptaków od początku działalności Akcji Carpatica wzrosła do 52 724.

W minionym sezonie świętowaliśmy więc schwytanie pięćdziesięciotysięcznego ptaka. Tym długo wyczekiwanym, jubileuszowym ptakiem, okazała się pleszka Phoenicurus phoenicurus, samica w pierwszym kalendarzowym roku życia.

Miniony sezon okazał się dla nas łaskawszy od poprzedniego. Liczba zaobrączkowanych ptaków, po raz pierwszy od czterech lat była nieco wyższa od średniej wieloletniej. Tegoroczny wynik plasuje 2011 r. na szóstym miejscu pod względem liczby zaobrączkowanych ptaków w okresie czternastu lat badań. Na stronie www.carpatica.org znajduje się pełna lista zaobrączkowanych gatunków.

Wykres 1 - Średnia wieloletnia:

liczba zaobraczkowanych po 2011

 

Dynamika przelotu ptaków w 2011 ogólnie nie odbiegała od tej wyznaczonej przez średnią wieloletnią. W 2011 zaznaczają się dwa główne, wyraźne szczyty przelotu w pentadach 54 (23-27.09) i 58 (13-17.10), które są także widoczne w średniej wieloletniej. W 2011 maksymalny szczyt przelotu przypada na pentadę 58 (13.10-17.10) i jest przesunięty o dwie pentady względem maksimum wyznaczonego dla średniej wieloletniej, czyli pentady 56 (3-7.10).

Wykres 2 - Dynamika przelotu w roku 2011 kształtowała się podobnie jak w latach poprzednich:

liczba zaobraczkowanych po 2011

 

Do listy zaobrączkowanych przez AC gatunków dopisaliśmy jeden nowy ? kukułkę Cuculus canorus. Jest to 101 gatunek schwytany i zaobrączkowany przez AC.

Trzy najliczniej chwytane gatunki w roku 2011 to:

  • rudzik (Erithacus rubecula) ? 1045 osobników
  • kapturka (Sylvia atricapilla) ? 451 osobników
  • pierwiosnek (Phylloscopus collybita) ? 398 osobniki

Są to dominanty, które od lat zajmują pierwsze miejsca wśród najczęściej chwytanych na Carpatice ptaków. Pierwsza dziesiątka najliczniejszych gatunków w 2010 r. stanowi 70% wszystkich schwytanych w tym sezonie ptaków.

Znalazły się w niej także takie gatunki jak:

  • szczygieł (Carduelis carduelis) ? 203 osobniki
  • zięba (Fringilla coelebs) ? 198 osobników
  • bogatka (Parus major) ? 165 osobników
  • trznadel (Emberiza citrinella) ? 161 osobników
  • modraszka (Cyanistes caeruleus) ? 107 osobników
  • śpiewak (Turdus philomelos) ? 93 osobniki
  • pokrzywnica (Prunella modularis) ? 82 osobniki

Dziesięć najliczniej obrączkowanych gatunków stanowi 76% wszystkich schwytanych w tym sezonie ptaków. Podsumowując wyniki należy stwierdzić, iż był to dobry rok dla dominanta rudzika ?  nastąpił wzrost liczby zaobrączkowanych ptaków na tle średniej wieloletniej. W przypadku kapturki wynik zbliżony jest do średniej wieloletniej, natomiast odnotowano spadek schwytanych pierwiosnków w stosunku do lat poprzednich. Sądzimy, że na mniejszą ilość schwytanych pierwiosnków miało wpływ pogorszenie bazy pokarmowej w łozowisku.

W 2011 r. zaobrączkowano rekordową ilość szczygłów (4 miejsce na naszej liście), wysoko uplasowała się zięba (5 miejsce). Odnotowano także wzrost liczby kopciuszków Phoenicurus ochruros i gąsiorków Lanius collurio. Najciekawsze ptaki schwytane w 2011 r.

Z ciekawszych gatunków schwytano: 2 jarząbki Bonasa bonasia, 5 brodźców piskliwych Actitis hypoleucos, dziwonię Carpodacus erythrinus, 3 pluszcze Cinclus cinclus, 2 muchołówki białoszyje Ficedula albicollis, srokosza Lanius excubitor, a także trzecią w historii AC jarzębatkę Sylvia nissoria. Ponadto, po raz drugi w myscowskich sieciach, zagościł dzięcioł czarny Dryocopus martius, a także 3 dzięcioły białogrzbiete Dendrocopus leucotos, dzięcioł zielony Picus viridis oraz 2 dzięcioły zielonosiwe Picus canus. Jeśli chodzi o gatunki pospolite, lecz stosunkowo rzadko spotykane, zaobrączkowano: 4 makolągwy Carduelis cannabina i 8 wróbli Passer domesticus.

Wiadomości powrotne

W roku 2011 odnotowano 88 ponownych stwierdzeń ptaków zaobrączkowanych w Myscowej w latach poprzednich.

Liderem wśród gatunków powtórnie odłowionych w Myscowej jest raniuszek, bo aż 30% schwytanych w 2011 osobników tego gatunku to dorosłe ptaki, które były tu stwierdzone już w latach poprzednich. Zatem przeciętnie, co 3 raniuszek wyciągnięty w 2011 z sieci, to ptak który już u nas gościł w poprzednich sezonach. W przypadku innych gatunków (np. rudzika, kapturki, pierwiosnka czy bogatki) odsetek ten jest znacznie niższy, bo osiąga od 1 do 2,5% wszystkich odławianych osobników, a więc wiadomością powrotną jest średnio jedynie, co 100 lub 50 złapany w nasze sieci ptak danego gatunku.

Stwierdzenia ptaków z zagranicznymi obrączkami

Bardzo ucieszył nas fakt schwytania dwóch ptaków z zagranicznymi obrączkami, w obu przypadkach były to zimorodki Alcedo atthis z Chorwacji:

  • pierwszy z nich, to dorosła samica zaobrączkowana 12.09.2010 r. jako ptak w pierwszym kalendarzowym roku życia, nad jeziorem Vransko, w południowej Chorwacji ? był miłą niespodzianką już 31 lipca, w drugim dniu naszych badań.
  • drugi to dorosły samiec zaobrączkowany 31.08.2009 r. jako ptak w pierwszym kalendarzowym roku życia, w pobliżu miejscowości Vid, w południowej Chorwacji ? schwytany 6 sierpnia w Myscowej. Co ciekawe, ten sam osobnik gościł u nas także w roku poprzednim (21.08.2010 r.).
Organizacja

Za organizację i koordynację prac Akcji Carpatica odpowiadał Zespół Organizacyjny Programu Badawczego - Akcja Carpatica. Pracami punktu i obrączkowaniem kierowały kolejno następujące osoby: Hubert Kamecki, Grzegorz Cierlik, Witold Ziaja, Arnold Cholewa, Paweł Czechowski, Karolina Adamska, Anna Zięcik, Justyna Niżyńska, Łukasz Matyjasiak, Rafał Jost, Artur Pędziwilk, Marta Bylicka, Michał Ciach.

Podziękowania

Gorące podziękowania składamy wszystkim, którzy wspierali nasze badania, a w szczególności:

  • Dyrekcji Magurskiego Parku Narodowego za pomoc w organizacji badań, życzliwe wsparcie i nieodpłatne przekazanie drewna opałowego
  • Wójtowi Gminy Krempna za gościnę i pomoc w organizacji badań
  • Stacji Ornitologicznej MIIZ PAN z Gdańska za pomoc w organizacji prac badawczych.
Uczestnicy

Jesienią 2011 r. w pracach terenowych Akcji Carpatica wzięło udział 103 wolontariuszy, a byli to (w kolejności alfabetycznej): Karolina Adamska, Weronika Adamska, Katarzyna Babiak, Bartosz Balawejder, Julia Barczyk, Magdalena Barczyk, Magdalena Berdel, Karol Bubel, Małgorzata Bujoczek, Marta Bylicka, Arnold Cholewa, Wiesław Chromik, Michał Ciach, Grzegorz Cierlik, Małgorzata Cierlik, Piotr Cierlik, Kacper Cierlik, Monika Cilińska, Mateusz Cymbała, Paweł Czechowski, Anna Długosiewicz, Mateusz Domka, Alicja  Dubicka, Małgorzata Fijałkowska, Mateusz Fluda, Tomasz Folta, Wioletta Folta, Kamil Głód, Małgorzata Goc, Przemysław Gorczyca, Katarzyna Grudzień, Krzysztof Gudz, Anna Gudz, Jakub Gudz, Marcin Gwiżdż, Gloria Hanzel, Halina Jabłońska-Ziaja, Edyta Jost, Nina Jost, Rafał Jost, Hubert Kamecki, Bartek Kieś, Maciej Klejdysz, Daniel Klich, Hanna Kobierska, Marta Kołodziejczyk, Karolina Konieczna, Joanna Kowalska, Ewa Koźlik, Krzysztof Koźlik, Marian Koźlik, Maja Krecińska, Anna Król, Ilona Kruk, Oktawia Kubas, Dorota Lachowska-Cierlik, Adrian Martyniak, Anna Maślikiewicz, Łukasz Matyjasiak, Katarzyna Mazur, Kamil Najberek, Sara Nawrocka, Justyna Niżyńska, Weronika Nowacka, Tomasz Nowacki, Klaudiusz Opaliński, Hubert Ostaszewski, Sławek Ostaszewski, Kuba Ostaszewski, Magdalena Pacuk, Joanna Paluch, Ewa Pełnia-Iwanicka, Artur Pędziwilk, Katarzyna Piątek, Ewa Poślińska, Anna Putko, Grzegorz Rachwał, Jakub Reizer, Sławomir Rubacha, Kornelia Rzońca, Wioletta Selwet, Anna Sikora, Dawid Sikora, Kinga Sobaś, Henryk Sułek, Zbigniew Szczerbik, Krystyna Sznek, Łukasz Szpunar, Zuzanna Ślusarz, Jagoda Wardak, Jan Wilk, Sebastian Wilusz, Piotr Wiśniewski, Marta Wlazła, Mikołaj Wojniłło, Agnieszka Wójcik, Mieczysław Zając, Anna Zamojska, Krzysztof Zamojski, Olga Ziaja, Witold Ziaja, Marta Ziemniewicz, Anna Zięcik, Bogdan Żyła.

Prawdziwym długodystansowcem okazał się Bartosz Balawejder, który spędził w tym roku w Myscowej aż 24 dni. Co prawda rekord w długości pobytu na obozie Akcji Carpatica to około 100 dni bez przerwy (!), ale wynik Bartka jest równie imponujący.

Kolejni długodystansowcy to: Karol Bubel ? 19 dni, Kamil Głód i Hubert Kamecki ? 18 dni, Krzysztof Gudz, Zbigniew Szczerbik ? 17 dni, Ewa Koźlik, Marian Koźlik, Jan Wilk ? 16 dni Grzegorz Cierlik, Przemysław Gorczyca, Łukasz Szpunar ? 15 dni

W sumie wypracowaliśmy w tym sezonie ponad 825 osobodni, do czego przyczynił się każdy z Was i za co każdemu z osobna należą się wielkie podziękowania!


Pobierz sprawozdanie w formacie PDF

Karpaty -  Beskid Niski, Polany