facebook

Demo

ac head

Carpatica na Polesiu (Zdjęcia)

Rozpoczynając przygodę wędrowania po pięknych, nieodkrytych i nieznanych zakątkach Polski w długi weekend majowy silną grupą carpaticzną zawitaliśmy do Urszulina na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim. Naszym celem był mało znany Poleski Park Narodowy oraz pobliskie Lasy Sobiborskie.

Mieliśmy luźny plan pobytu, obietnicę zobaczenia kilku rzadkich gatunków ptaków oraz nadzieję odnalezienia pewnej tajemniczej roślinki. Chcieliśmy też poznać unikalne wodne i bagienne środowiska, w których lęgi odbywają ? znane nam z innych pór roku ? żurawie i gęgawy. Już po pierwszym dniu okazało się, że nasze plany i marzenia były bardzo skromne, a to co zobaczyliśmy i doświadczyli później przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Polesie przywitało nas ciszą oraz ku naszemu zaskoczeniu - brakiem turystów. A my zaopatrzeni w mapy ruszyliśmy w teren.

Dzień pierwszy

Pojechaliśmy na rodzinną wycieczkę nad Jezioro Moszne ścieżką ?Dąb Dominik?oraz później ścieżką ?Obóz Powstańczy?. Pierwsza z nich prowadzi przez unikalne torfowisko wysokie, druga zaś przez ols oraz skrajem podmokłych łąk. Obydwie ścieżki przygotowane są pod ruch turystyczny, więc spora część tras prowadziła przez kładki i pomosty. Torfowiska i olsy były jeszcze uśpione, kwitły tylko modrzewnice i żurawiny. Trochę brakowało bieli bagna zwyczajnego i wełnianek, ale warto było postawić stopy na pływającej splei ? uczucie niezapomniane. Ptaków jak na lekarstwo, pewne ożywienie wzbudziła jedynie czubatka oraz odzywające się kumaki nizinne. Wieczorem wybraliśmy się jeszcze nad Bagno Bubnów, by w świetle zachodzącego słońca posiedzieć na wieży obserwacyjnej i poczuć namiastkę tego co nas czeka w kolejnych dniach. Dojechała reszta załogi ? byliśmy już w komplecie. 

Dzień drugi

Rozpoczęliśmy krótkim wypadem o świcie nad Jezioro Łukie. Kolejna ścieżka przyrodnicza ?Spławy? poprowadziła nas kładkami przez piękne olsy aż na zawieszony nad lustrem wody pomost. Oprócz śpiewających w lesie pospolitych wróblaków, kilku błotniaków stawowych i pary gęgaw na jeziorze, rewelacji ornitologicznych nie było. Na właściwą wycieczkę, już większą grupą, wybraliśmy się w okolice miejscowości Pieszowola, na duży kompleks stawów. Miejsce o tyle fajne, że po raz pierwszy zaobserwowaliśmy większą ilość i różnorodność gatunkową ptaków, m.in. muchołówki żałobne i białoszyje, krakwy, cyranki, płaskonosy, czaplę białą. Jednak największym zaskoczeniem i hitem było wypatrzenie żółwia błotnego. Świadomość, że Polesie jest jedynym miejscem w Polsce, gdzie można w stanie naturalnym obserwować ?naszego? żółwia nie opuszczała nas do końca dnia. Był to wyjątkowo duży i piękny osobnik, i jak się później dowiedzieliśmy, mógł mieć nawet sześćdziesiąt lat. Pełni dobrej energii i chęci odkrywania, wieczorem postanowiliśmy zmienić nieco klimat i odwiedziliśmy pobliską Włodawę. Małe, polskie kresowe miasteczko, żydowski sztetl. Dzisiaj senne, ale wystarczyło nieco zwolnić wyobraźnię by usłyszeć gwar wielu języków, zobaczyć gromadkę chłopców grających w zośkę czy grupkę żywo gestykulujących Żydów na ulicy. W mieście jest bardzo ładny kościół, cerkiew i jedna z najpiękniejszych w Polsce żydowskich synagog. Jeszcze lody... i szalony pomysł ? jedziemy nad Bug. I pojechaliśmy, i nie żałujemy. Graniczna rzeka, piękna, dzika i nieujarzmiona. Do samochodów wracaliśmy już po zmroku, a tokujące słonki wynagrodziły nam zmęczenie całego dnia. 

Dzień trzeci

Lasy Sobiborskie okazały się naszym czakramem, chrztem bojowym i ornitologicznym eldorado. Zaplanowaliśmy miejsce i z grubsza trasę, reszta była przypadkiem, szczęściem, zrządzeniem losu, a także efektem intuicji i naszych doświadczń. Ośmiogodzinna wędrówka po najdzikszych, trudno dostępnych i najpiękniejszych zakątkach puszczy była niezapomnianym przeżyciem. Nie były dla nas przeszkodą bagna, podmokłe brzeziny z kobiercami torfowców i kwitnącą wełnianką oraz stare olsy, których piękna nie da się dostrzec stojąc na ich skraju. Odkrycie alternatywnego źródła energii i ?oligotroficznej wody? o mały włos nie zakończyło się pozostaniem na noc w lesie. Wrażenie dzikości miejsca dopełniał fakt, że przez cały dzień nie spotkaliśmy ?żywej duszy?, a  pierwsze domostwa po wyjściu z lasu nie wywołały w nas pozytywnych odruchów. Lasy Sobiborskie to kres poszukiwań tajemniczej roślinki ? była! Po całym dniu wędrówki ucierpiały trochę nasze buty, ale co tam... 

Dzień czwarty

Poranny, szybki wypad na Bagno Ciesacin zaowocował obserwacjami kulików wielkich, rycyków, kszyków i dubeltów. Natomiast jednoczesna obserwacja obu bekasów w locie była świetną okazją do zauważenia różnic w sylwetce i sposobie lotu. Jednak brak większej ilości siewkowatych potęgował w nas uczucie niedosytu. Czyżby za wcześnie? Rodzinna wycieczka odbyła się na słynne Durne Bagno, gdzie próbowaliśmy wypatrzyć łosie. Niestety bez powodzenia. Dzień zakończyliśmy zjawiskową burzą i ?sztormem? na stawach w Starym Brusie. Żywioł wygonił z trzcin i krzaków błotniaki stawowe, bieliki, kobuzy. Na wodzie zaś obserwowaliśmy krakwy, głowienki i czernice, a na grobli maszerującą gęgawę, za którą sznurkiem kroczyła jej dziatwa. Było jeszcze wieczorno-nocne czekanie na dubelty. Nie mieliśmy niestety szczęścia. 

Dzień piąty

Tradycyjna wyprawa o świcie to Bagno Bubnów, gdzie obserwowaliśmy duże stado rybitw białoskrzydłych i białowąsych. Potem skok w inną część bagna, brodzenie po kolana w turzycowisku i czekanie na wodniczki. O tym, że te rzadkie ptaki są w tym miejscu dowiedzieliśmy się jedynie ze śpiewu rokitniczek, które wplatały do swojej piosenki fragment śpiewu wodniczek. Na koniec, już w drodze powrotnej, mieliśmy okazję obserwowania na raz pięciu błotniaków łąkowych. Zauroczeni widokiem zapomnieliśmy na chwilę, że po południu pakowanie i wyjazd. I jeszcze na koniec ten fenomenalny krajobraz... 

Na długo w naszej pamięci pozostaną poleskie emocje związane z obserwacjami, impresje, obrazy, chwile... Choćby zaskoczenie najmłodszych, że rosiczka jest tak maleńka. Zdziwienie nad łąkowymi, które są lżejsze od powietrza. Wzruszenie nad błękitno-biało-żółtym krajobrazem, widzianym ledwie kilka sekund... i pytanie potwierdzające realność zjawiska: - widziałaś? - widziałam... Wiemy, że rokitniczki oszukują, a wzorzec czerni nie jest zapisany liczbami i złożony w urzędzie ? noszą go białoskrzydłe w swoim upierzeniu. Długo jeszcze uśmiech na naszych twarzach będzie wywoływało wspomnienie nieśmiałej zielonki i ropuch zielonych, które mieszkają pod ziemią.
Owocem naszej kilkudniowej wyprawy było wypatrzenie lub usłyszenie 116 gatunków ptaków. Skrupulatnie wypisujemy wszystkie, gdyż właśnie ptaki były ważnym pretekstem naszego spotkania. Oto one: łabędź niemy, gęgawa, krzyżówka, krakwa, płaskonos, cyranka, cyraneczka, głowienka, czernica, gągoł, bażant, przepiórka, derkacz, perkozek, perkoz dwuczuby, bąk, czapla biał, czapla siwa, bocian biały, orlik krzykliwy, błotniak stawowy, błotniak łąkowy, bielik, myszołów, pustułka, krogulec, kobuz, zielonka, kokoszka, łyska, żuraw, czajka, łęczak, stalugwa, kulik wielki, rycyk, kszyk, dubelt, batalion, śmieszka, rybitwa rzeczna, rybitwa białowąsa, rybitwa białoskrzydła, grzywacz, siniak, sierpówka, kukułka, puszczyk, dzięcioł czarny, dzięcioł duży, dzięcioł średni, krętogłów, skowronek, oknówka, dymówka, świergotek łąkowy, świergotek drzewny, pliszka żółta, pliszka siwa, pokrzywnica, rudzik, słowik szary, pleszka, kopciuszek, pokląskwa, śpiewak, kos, kwiczoł, paszkot, jarzębatka, kapturka, cierniówka, piegża, rokitniczka, świerszczak, brzęczka, trzciniak, piecuszek, pierwiosnek, świstunka, mysikrólik, zniczek, strzyżyk, muchołówka żałobna, muchołówka białoszyja, bogatka, modraszka, sosnówka, czubatka, sikora uboga, czarnogłówka, raniuszek, remiz, kowalik, srokosz, sroka, sójka, kawka, gawron, wrona siwa, kruk, szpak, wilga, wróbel, mazurek, zięba, makolągwa, szczygieł, dzwoniec, kulczyk, grubodziób, potrzos, potrzeszcz, trznadel.
Do domu wracaliśmy najbardziej bocznymi i oddalonymi od głównych arterii drogami podziwiając piękne krajobrazy, a zerkanie w lusterko wsteczne wywoływało uśmiech do wspomnienia Polesia, które zostawialiśmy za plecami. Potem ostatnie spojrzenie na dworcu w Rzeszowie, ale przecież nie OSTATNIE... I pierwsze tej wiosny jerzyki ? nasz stosiedemnasty gatunek.
Wypada jeszcze napisać choć kilka słów o uczestnikach wyprawy, nieskromnym będzie jednak chwalenie jak wspaniałych Towarzyszy, Nauczycieli i Przewodników mieliśmy. Dość powiedzieć, że z taką kompanią można z zamkniętymi oczami zakręcić globus i wskazać palcem kolejne miejsce spotkania. Dziękujemy i do zobaczenia!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kolejny sezon rozpoczęty

03-08-2020 Wyświetleń:602 Grzegorz Cierlik

Rozpoczęliśmy nowy sezon badawczy. Jak zwykle w Beskidzie Niskim, ale tym razem w sąsiedztwie nieistniejącej już miejscowości Rostajne, na terenie Magurskiego Parku Narodowego.   W dwa dni, dzięki wytężonej pracy wielu ochotników, udało nam...

Czytaj więcej

Rudzikami jesień się zaczyna

04-09-2018 Wyświetleń:1339 Anna Zięcik

Za nami już prawie połowa tegorocznego sezonu - sierpniowy, miodowy miesiąc odszedł w niepamięć a z nim długie i upalne, wakacyjne dni oraz krótkie i rozgwieżdżone letnie noce. Powiało jesienią. W Beskidach...

Czytaj więcej

Wspomnienie sierpnia

30-08-2018 Wyświetleń:1077 Katarzyna Komarowska

Carpatica jak zwykle nie zawiodła ani mnie, ani mojej załogi. Choć w tym roku w nowym miejscu, nikt (oprócz mnie) zadawał się nie rozpamiętywać tego, co już minęło. Wszyscy prędko...

Czytaj więcej

Miodowy miesiąc w Polanach

20-08-2018 Wyświetleń:1247 Grzegorz Cierlik

Miodowy miesiąc w Polanach dobiega końca. Zaobrączkowaliśmy już ponad 1500 ptaków z 54 gatunków. Dominują pokrzewki, wśród nich najliczniejsze kapturki i dość liczne cierniówki. Rzadziej w sieci wpadają gajówki i...

Czytaj więcej

Rozpoczęliśmy 21 sezon

23-07-2018 Wyświetleń:989 Grzegorz Cierlik

Czytaj więcej

Nowy sezon w nowym miejscu

22-06-2018 Wyświetleń:1152 Anna Zięcik

Po 20 latach prac w miejscowości Myscowa, Akcja Carpatica nieznacznie zmienia swoją lokalizację i przenosi się do oddalonych o 3 km Polan. Kolejny, 21 sezon badań nad jesienną migracją ptaków w Beskidzie...

Czytaj więcej

Zjazdy, zjazdy…

18-03-2018 Wyświetleń:2254 Anna Zięcik

W ostatnich tygodniach w Beskidzie Niskim odbyły się dwa ważne wydarzenia. Pierwsze z nich to nasze coroczne, zimowe spotkanie, organizowane dla wszystkich członków i sympatyków Stowarzyszenia Carpatica oraz VIII Walne...

Czytaj więcej

Sezon 2017 rozpoczęty

24-07-2017 Wyświetleń:1382 Grzegorz Cierlik

Jubileuszowy, 20-sty sezon badań migracji ptaków w Beskidzie Niskim rozpoczęty. W sobotę 22.07 nad Wisłoką w Myscowej postawiliśmy pierwsze sieci i namioty. Pełną parą prace ruszyły następnego dnia. Przez 3 pierwsze...

Czytaj więcej

Jubileuszowy sezon badań nad jesienną migracją pta…

30-06-2017 Wyświetleń:1526 Anna Zięcik

W tym roku minie okrągłe 20 lat od momentu, kiedy pierwsza sieć ornitologiczna stanęła w samym sercu Beskidu Niskiego, w miejscowości Myscowa, nad rzeką Wisłoką. Od tego czasu zaobrączkowaliśmy ponad...

Czytaj więcej

Sezon 2016 zakończony

04-11-2016 Wyświetleń:1655 Grzegorz Cierlik

Wszystko co dobre kiedyś się kończy. Zgodnie z planem, 30 października br. terenowa stacja badawcza Akcja Carpatica w Myscowej zakończyła swoją działalność w roku 2016. Od 21 lipca zaobrączkowaliśmy 4716...

Czytaj więcej

Carpatica na Sympozjum Młodych Ornitologów

31-10-2016 Wyświetleń:1677 Julia Barczyk

W weekend 21-23 października br. przedstawiciele Carpatici uczestniczyli w Sympozjum Młodych Ornitologów w Spale, którego organizatorem była Sekcja Ornitologiczna Uniwersytetu Łódzkiego. Sympozjum odbyło się po raz pierwszy, jednak planowo będzie to...

Czytaj więcej

Wreszcie się doczekaliśmy!!!

07-10-2016 Wyświetleń:2515 Grzegorz Cierlik

Po kilkuletniej przerwie w naszych sieciach zagościł wreszcie "komisyjny" gatunek. W dniu 5.10 zaobrączkowaliśmy świstunkę złotawą Phylloscopus proregulus. Jest to 109 gatunek zaobrączkowany w 19 letniej historii naszych badań. ...

Czytaj więcej

To już wrzesień

22-09-2016 Wyświetleń:2467 Grzegorz Cierlik

Za nami już 64 dni pracy naszej terenowej stacji badawczej w Myscowej. Od początku tegorocznych prac w naszych sieciach zagościło ponad dwa tysiące siedemset ptaków. Wyraźnie widać, że jesienna migracja...

Czytaj więcej

Sezon 2016 rozpoczęty

29-07-2016 Wyświetleń:1455 Anna Zięcik

Wcześniej niż zwykle, bo już w czwartek wieczorem (21 lipca) postawiliśmy pierwsze sieci. To już 19-ta jesień w Myscowej!!! Pogoda dopisała, humory też, w doborowym towarzystwie rozpoczęliśmy kolejny sezon badań...

Czytaj więcej

Pod klaprem

25-09-2015 Wyświetleń:2473 Witold Ziaja

Schwytanie orlika czy myszołowa jest banalnie proste. Nieprawdaż? Wystarczy skonstruować pułapkę, zastawić przynętę, wszystko postawić na łące i chwilę poczekać. Niby tak, lecz każdemu kto tak pomyśli życzę powodzenia. Może...

Czytaj więcej

Jedna taka szansa na 100

16-09-2015 Wyświetleń:2253 Witold Ziaja

To zdarzyło się 13 września po nocnym obchodzie. Jedną ze 100 okazała się młoda dymówka, nosząca słowacką obrączkę. Została zaobrączkowana na noclegowisku 30.08.2015 r., w miejscowości Nižný Hrabovec na Słowacji...

Czytaj więcej

Sierpień na AC

11-09-2015 Wyświetleń:2040 Witold Ziaja

Zimorodki dają uśmiech. Na koniec miesiąca zapisaliśmy w akcyjnym zeszycie ponad 1300 zaobrączkowanych ptaków z 54 gatunków. To bardzo dobry wynik, zważywszy na afrykańskie upały jakie nas nawiedziły w sierpniu, i...

Czytaj więcej

Stacja Myscowa rozpoczęła pracę

11-08-2015 Wyświetleń:4599 Witold Ziaja

Niezbyt liczna, ale silna i zdeterminowana grupa "rozbijaczy" pojawiła się w Myscowej już 31 lipca. Tego samego dnia postawiliśmy wszystkie namioty i przy nocnym ognisku rozmawialiśmy o kolejnym, osiemnastym już...

Czytaj więcej

Zapraszamy na sezon 2015

22-07-2015 Wyświetleń:1662 Anna Zięcik

Niezmiernie miło nam poinformować, że ruszamy z przygotowaniami do kolejnego sezonu ?Akcji Carpatica?. Realizację 18-tego już odcinka tej kultowej serii przewidziano na termin: 1 sierpnia ? 1 listopada Co przyniesie ten sezon?...

Czytaj więcej

Sprawozdanie z prac terenowych - jesień 2014

07-07-2015 Wyświetleń:1930 Super User

Mamy za sobą kolejny, siedem nasty już sezon badań Akcji Carpatica nad jesienną migracją ptaków w rejonie Karpat. Badania -jak we wszystkich ubiegłych latach - przeprowadzono watrakcyjnej dla wędrujących ptaków...

Czytaj więcej

Podsumowanie sezonu 2013

16-11-2013 Wyświetleń:1267 Witold Ziaja

Jesień 2013

3 listopada, po 100 dniach obrączkowania, zakończyliśmy szesnasty rok pracy naszej stacji terenowej w Myscowej. Przez cały sezon sprzyjała nam pogoda, nie mieliśmy problemów z obsadą punktu, i co najważniejsze...

Czytaj więcej

Wybieramy ptaka roku 2014

05-09-2013 Wyświetleń:1159 Super User

Ptak roku

Chcielibyśmy by w kolejnym numerze naszej publikacji, w dziale "Spotkania z ptakami" pojawiła się opowieść o gatunku wybranym przez Was. Wybieramy do 30 listopada, przez oddanie głosu na jeden z zaproponowanych...

Czytaj więcej

Pierwszy miesiąc za nami

29-08-2013 Wyświetleń:1368 Anna Zięcik

Oriolus oriolus

Za nami cały miesiąc prac terenowych w Myscowej. Pogoda nas zdecydowanie rozpieszczała, choć konsekwencją tego jest bardzo niski poziom Wisłoki oraz wczesnojesienny krajobraz okolicznych łąk i zadrzewień.

Czytaj więcej

Wystartowaliśmy

30-07-2013 Wyświetleń:1696 Super User

Actitis hypoleucos

Namioty rozbite, sieci rozstawione. Od poniedziałkowego popołudnia stacja terenowa w Myscowej działa już pełną parą. Pierwsza pentada, choć niepełna (3-dniowa) okazała się całkiem niezła - 227 ptaków i mieliśmy 10...

Czytaj więcej

Zimowe spotkanie w Radocynie

02-04-2013 Wyświetleń:1637 Super User

Radocyna 2013

Pierwsze trzy dni marca przeznaczyliśmy na zimowo-wiosenne spotkanie  Carpatici. Tradycyjnym miejscem inauguracji sezonu była Radocyna w  Beskidzie Niskim. Miejsce dla nas kultowe i niezwykłe, które już nieraz  było świadkiem powstawania...

Czytaj więcej

Zielony namiot na zimowisku

19-11-2012 Wyświetleń:1133 Super User

Koniec sezonu 2012

4 listopada zwinęliśmy ostatnie sieci i ułożyliśmy sprzęt obozowy do zimowych schronień, kończąc po 99 dniach nieprzerwanej pracy obrączkowanie ptaków w Myscowej w 2012 roku. Na szczegółowe podsumowania przyjdzie czas...

Czytaj więcej

Intensywny przelot w ostatnich dniach sezonu

19-10-2012 Wyświetleń:1109 Super User

Serinus serinus

Nikt nie spodziewał się nalotu, byliśmy raczej przygotowani na "dzień retrapa". Oczywiście gdzieś z tyłu głowy odzywały się głosy: przecież to już prawie koniec października, na północy zimno, ptaki w...

Czytaj więcej

Powiało Syberią

07-10-2012 Wyświetleń:1164 Super User

Phylloscopus inornatus

Na niebie szaro, a w sieci słońce. Dzisiaj odwiedził nas pierwszy gość z dalekiej Syberii. Była to młoda świstunka żółtawa (Phylloscopus inornatus). Długa żółta brew podkreślona ciemnym paskiem, dwa żółte...

Czytaj więcej

Dobre wyniki na przełomie sierpnia i września

11-09-2012 Wyświetleń:1092 Super User

Cinclus cinclus

Ostatnie dwa tygodnie sierpnia w Myscowej to dużo słońca i sporo, jak na ten okres, obrączkowanych ptaków. Póki co jest to najlepszy sezon w historii i oby tak było dalej...

Czytaj więcej

Ciekawa 45 pentada

14-08-2012 Wyświetleń:1165 Super User

Buteo buteo

Kolejne dni sierpnia minęły dość interesująco. W czwartek (9.08) obserwowaliśmy na niebie piękną scenę kiedy to orlik krzykliwy przeganiał orła przedniego a do całej akcji wkroczył później myszołów. W piątek...

Czytaj więcej

103 gatunek w historii

04-08-2012 Wyświetleń:1083 Super User

Anas platyrhynchos

3 sierpnia zaobrączkowaliśmy 22 ptaki i stwierdziliśmy 2 własne wiadomości powrotne (raniuszek i rudzik). Ostatnim zaobrączkowanym ptakiem tego dnia był dorosły samiec krzyżówki (103 gatunek) przyniesiony na nocnym obchodzie z...

Czytaj więcej

Sezon 2012 otwarty

31-07-2012 Wyświetleń:921 Super User

 Carpodacus erythrinus

Rozpoczęliśmy sezon 2012. Już w czwartek 27 lipca pięcioosobowa ekipa (Hubert,  Kamil, Łukasz, Mietek i Przemek) postawiła wszystkie namioty, razem z  namiotem obrączkarskim. W piątek postawiliśmy pierwsze sieci. Tym razem ...

Czytaj więcej

II Walne na Pogórzu Wiśnickim

16-05-2012 Wyświetleń:1090 Super User

WZA 2012

21.04.2012 r. w Borównej k. Lipnicy Murowanej odbyło się II Walne Zebranie Stowarzyszenia Carpatica. Zostały na nim przedstawione sprawozdania finansowe i merytoryczne, które następnie zostały jednogłośnie przyjęte w głosowaniu. W...

Czytaj więcej

Nie straszne nam mrozy, czyli Radocyna 2012

20-02-2012 Wyświetleń:1115 Super User

Radocyna 2012

Weekend 3-5 lutego 2012 r. spędziliśmy na zwyczajowym zimowym spotkaniu Członków i Sympatyków Carpatici w Radocynie. Przyjechało nas prawie pięćdziesiąt osób. Kolejny raz mogliśmy wysłuchać ciekawych referatów, zobaczyć interesujące zdjęcia...

Czytaj więcej

Kolejna wiadomość powrotna

04-11-2011 Wyświetleń:1017 Super User

Rudzik

Na takie wiadomości czekamy niecierpliwie. Właśnie dotarła do na bardzo miła wiadomość. Zaobrączkowany przez nas ptak został ponownie stwierdzony we Francji. Tym razem udało się nam uzyskać wiadomość powrotną dla...

Czytaj więcej

Sezon 2011 zakończony

03-11-2011 Wyświetleń:973 Super User

Koniec sezonu 2011

To co dobre szybko się kończy. Zgodnie z planem, 30 października złożyliśmy namioty, wygasiliśmy piecyk, zwinęliśmy sieci kończąc w ten sposób kolejny, 14 sezon badań migracji ptaków przez polskie Karpaty...

Czytaj więcej

Rudy, rudy, rudy ... rydz

26-10-2011 Wyświetleń:2220 Super User

Rudzik

Dni z przymrozkami przybywa a liści na drzewach coraz mniej. Pogoda cały czas piękna i praktycznie bezdeszczowa. Nic tylko siedzieć na miejscu i cieszyć się wspaniałymi okolicznościami przyrody. Takie samo...

Czytaj więcej

Nie tylko rudziki

16-10-2011 Wyświetleń:983 Super User

Sójka

Początek października oprócz standardowego dla tego okresu zestawu gatunkowego w postaci: rudzików, pierwiosnków, kapturek i zięb przyniósł kilka niespodzianek. Leniwy nurt Wisłoki umożliwił opuszczenie siatek wodnych do minimalnego poziomu, owocem...

Czytaj więcej

Ptaki ruszyły

05-10-2011 Wyświetleń:1741 Super User

Worki na ptaki

W Beskidzie Niskim wciąż jeszcze bardziej letnio niż jesiennie, jedynie  czasem zimniejsze poranki przypominają nam, że to już ostatnie dni  września. Pierwszy w tym roku przymrozek przyszedł w niedzielny poranek 25.09, ...

Czytaj więcej

Pożegnanie orlików

19-09-2011 Wyświetleń:1066 Super User

Srokosz

Upalne i słoneczne dni niemal całkowicie dały nam zapomnieć o tym, że mamy już połowę września. Ciepłe noce i wysokie temperatury w ciągu dnia skutecznie odwodziły ptaki od podjęcia migracji...

Czytaj więcej

W cieniu jubileuszu

13-09-2011 Wyświetleń:1143 Super User

Krogulec

Ostatnie dni upłynęły nam w oczekiwaniu na 50 000 ptaka z obrączką Akcji Carpatica. Zawsze mógł zdarzyć się mały nalot i niespodzianka gotowa. Pogoda nadal dopisuje, ale w okolicznych lasach...

Czytaj więcej

Wielki sukces!

12-09-2011 Wyświetleń:1682 Super User

50 tys. ptak

Na takie chwile czekamy! W 14 roku badań, po spędzeniu w terenie 1 217 dni, przemierzeniu 18 000 kilometrów podczas 12 000 cogodzinnych kontroli sieci,  6 września 2011, w nasze...

Czytaj więcej

Sierpień 2011 za nami

29-08-2011 Wyświetleń:1106 Super User

Jarzębatka

Pierwszy miesiąc pracy naszego punktu terenowego w Myscowej już za nami. Przez cały czas upały, w dzień 27-29 stopni w cieniu. Na szczęście woda w Wisłoce ciągle orzeźwiająca. Od 19.08...

Czytaj więcej

Jeszcze pełnia lata

24-08-2011 Wyświetleń:948 Super User

Wisłoka

Minęło kolejne 10 dni naszych badań w Myscowej. Pogoda jak na sierpień przystało, słonecznie i wręcz upalnie, deszcz jedynie symboliczny. Ruch zatem w ptasim świecie jeszcze niewielki. Cały czas łapiemy...

Czytaj więcej

Główne nagrody wręczone

23-08-2011 Wyświetleń:914 Super User

17 sierpnia w naszym obozie w Myscowej miała miejsce bardzo miła uroczystość. Zostały rozdane główne nagrody w prowadzonym przez Anię Facebook-owym konkursie Carpatici ? ?Ptaki Polski?. W imieniu organizatorki konkursu...

Czytaj więcej

Udany początek

12-08-2011 Wyświetleń:1023 Super User

Zimorodek

Pierwsze 10 dni pracy naszej stacji terenowej w Myscowej za nami. Od 30.07 do 08.08 zaobrączkowaliśmy 344 osobniki z 40 gatunków, mieliśmy 25 własnych wiadomości powrotnych oraz 2 wiadomości zagraniczne...

Czytaj więcej

Wystartowaliśmy

04-08-2011 Wyświetleń:973 Super User

Start 2011

Akcja Carpatica wystartowała 30 lipca. W tym roku już po raz 14 rozstawiliśmy nasz punkt terenowy w Myscowej. Rozstawianie obozu i sieci poszło jak zwykle gładko. Obecna była bardzo mocna...

Czytaj więcej

Wiosenna sesja Carpatici

02-04-2011 Wyświetleń:974 Super User

Komańcza 2012

W dniach 25-27 marca spotkaliśmy się w Komańczy na tradycyjnym, corocznym spotkaniu uczestników i sympatyków Akcji Carpatica. Było to pierwsze spotkanie po zarejestrowaniu naszego stowarzyszenia, połączyliśmy je zatem z pierwszym...

Czytaj więcej

Sezon 2010 zakończony

30-11-2010 Wyświetleń:972 Super User

Jesień 2010

30 października zakończyliśmy kolejny, 13 już sezon prac naszego terenowego punktu badawczego w Myscowej. W tym roku zaobrączkowaliśmy łącznie 2569 ptaków z 67 gatunków, mieliśmy 2 obce wiadomości powrotne, 151...

Czytaj więcej

Liczne ptasie odloty

13-10-2010 Wyświetleń:1742 Super User

Dzięcioł białogżbiety

Minęły kolejne dwa tygodnie pracy naszej stacji terenowej w Myscowej. W Beskidzie Niskim jesień zagościła już na dobre. Pierwszy tydzień upłynął pod znakiem deszczu i wszechobecnego błota. W drugim pogoda...

Czytaj więcej

Jesień nie tylko kalendarzowa

24-09-2010 Wyświetleń:1067 Super User

Wisłoka

Choć na drzewach zielono jeszcze, a na niebie gwiżdże ostatni orlik, nieuchronnie jesień nadchodzi. Przystroiła już lasy pomarańczowymi kapeluszami rydzów i straszy zimnymi wieczorami. Pierwsi nocni harcownicy walczą o swoje...

Czytaj więcej

Wieści z Łotwy

20-09-2010 Wyświetleń:1058 Super User

Kraska

Dzięki sprawnej wymianie informacji z łotewską grupą badawczą, wiemy już skąd przyleciała do nas zaobrączkowana na Łotwie kraska, którą nasza specjalna grupa operacyjna GROM złapała 30.08 w sąsiedztwie naszej stacji...

Czytaj więcej

Qua kuro, czyli dokąd lecisz ptaku?

14-09-2010 Wyświetleń:963 Super User

Orzechówka

W zeszłym tygodniu pogoda dużo lepsza, choć nadal trochę siąpiło i mżyło. Woda w Wisłoce opadła do normalnego poziomu, tak więc badania są kontynuowane bez żadnych przerw i problemów. Wygląda...

Czytaj więcej

Stowarzyszenie Carpatica!

03-09-2010 Wyświetleń:1509 Super User

Stowarzyszenie

Po 12 latach badań nad wędrówkami ptaków w obrębie polskich Karpat, Akcja Carpatica przekształciła się w Stowarzyszenie Carpatica. W dniu 12 sierpnia 2010 Stowarzyszenie Carpatica z siedzibą w Bukowie zostało...

Czytaj więcej

Koniec lata?

03-09-2010 Wyświetleń:1085 Super User

Wielka woda

W zeszłym tygodniu w Beskidzie Niskim gwałtowne załamanie  pogody, spadek temperatury i deszcz. Obfite opady sprawiły, że Wisłoka wystąpiła  z brzegów i byliśmy zmuszeni czasowo zwinąć sieci. Pod koniec tygodnia...

Czytaj więcej

Sierpień 2010 za nami

02-09-2010 Wyświetleń:931 Super User

Kraska

Cztery tygodnie prac terenowych za nami. Ptaków łapie się nadal dość mało, w ostatniej 48 pentadzie łącznie zaobrączkowaliśmy 103 osobniki z 24 gatunków. W pierwszej trójce najliczniej chwytanych gatunków znalazły...

Czytaj więcej

Przelot jaskółek i dość zaskakujący gość

24-08-2010 Wyświetleń:1251 Super User

Zimorodek

W minionej pentadzie pogoda słoneczna i bez deszczu. Załoga prawie w komplecie. Ślązacy działają intensywnie dzięki czemu na swoim koncie mają już krogulca. Odnotowaliśmy bardzo intensywny przelot jaskółek wszystkich trzech...

Czytaj więcej

Sierpniowa niespodzianka

16-08-2010 Wyświetleń:995 Super User

Sóweczka

Nadal ciepło i słonecznie. Podczas ostatnich dwóch pentad  zaobrączkowaliśmy 71 i 64 ptaki głównie miejscowych, większość w upierzeniu  juwenalnym. Liczebność porównywalna z zeszłoroczną, ale mniejsza od  średniej wieloletniej. Odnotowaliśmy w...

Czytaj więcej

AC wystartowała w sezonie 2010

04-08-2010 Wyświetleń:1033 Super User

Rudzik

Piękna pogoda i jak co roku wiele chętnych rąk do pracy. Tak wyglądał tegoroczny przełomowy weekend lipca i sierpnia w Myscowej. Stacja terenowa Akcji Carpatica pełną gotowość do pracy osiągnęła...

Czytaj więcej

Podsumowanie sezonu 2009

17-11-2009 Wyświetleń:1003 Super User

W dniach 14-15 listopada 2009 odbyło się robocze spotkanie AC w Bukowie, którego głównym celem było podsumowanie sezonu 2009 i omówienie wyników badań. Spotkanie było bardzo owocne, omawiano na nim...

Czytaj więcej

Karpaty -  Beskid Niski, Polany

 

 

 
Najlepszy sezon

2015 Najlepszy sezon

6009 zaobrączkowanych ptaków w sezonie. Najwięcej w historii A.C.

all birds

83 026 Zaobrączkowanych

Akcja Carpatica od początku swojej działalności zaobrączkowała 83 026 ptaków