Podsumowanie sezonu 2013
3 listopada, po 100 dniach obrączkowania, zakończyliśmy szesnasty rok pracy naszej stacji terenowej w Myscowej. Przez cały sezon sprzyjała nam pogoda, nie mieliśmy problemów z obsadą punktu, i co najważniejsze, dopisały ptaki.
W tym miejscu serdecznie dziękujemy obrączkarzom i wolontariuszom za bezcenną pracę, poświęcony czas i zaangażowanie. Dziękujemy dyrekcji Magurskiego Parku Narodowego za przekazanie drewna opałowego. Ten piękny gest doceniamy szczególnie w zimne październikowe wieczory.
W Myscowej zostały jeszcze wyraźne ślady ścieżek na obchodach, resztki popiołu z ogniska, ziemne schodki w skarpie by zejście po wodę było łatwiejsze, trociny w drewutni i jabłoń, na której wieszamy obozowy termometr. W naszych sercach zaś zostały zapisane poranki i noce ?które się nie powtórzą?, upały, deszcze, kąpiele w zimnej rzece... i wszystkie piękne rozmowy na twardych ławkach przy ognisku. Skrzydlate towarzystwo rozleciało się po świecie: śpiewaki, rudziki i kapturki wybrały południe Europy; cierniówki i piecuszki zimują w Afryce, a oryginalne muchołówki małe grzeją się w dalekich Indiach przy dźwiękach sitaru. Tylko wierne beskidzkim klimatom sikory i dzięcioły buszują po miejscowych krzakach.
Zostały też skrupulatnie zapisywane akcyjne zeszyty. Będziemy je analizować i poszukiwać tajemnic fenomenu ptasich wędrówek. Na szczegółowe podsumowania przyjdzie czas, ale już teraz wiemy, że 5044 zaobrączkowanych ptaków to jeden z najlepszych wyników w historii AC. Tylko rok 2001 był lepszy. W nasze sieci wpadły ptaki z 79 gatunków, a dzięki pięknie wybarwionemu samcowi wilgi carpaticzna lista wzbogaciła się o kolejny takson. Łącznie z minionym rokiem obrączki założyliśmy 62 428 ptakom ze 106 gatunków. Mieliśmy 80 wiadomości własnych, w tym tę przyniesioną przez dzięcioła średniego, który złapał się niemal w tym samym miejscu i terminie. Dwa schwytane rudziki nosiły zagraniczne obrączki: słowacką i węgierską. Natomiast już po zakończeniu akcji dotarła wiadomość o naszej modraszce schwytanej na słowackiej stacji Drienoviec.
Najliczniej, jak co roku, obrączkowaliśmy: rudziki ? 1073, kapturki ? 599, pierwiosnki ? 549, bogatki ? 371, piecuszki ? 252, modraszki ? 246 i zięby ? 231. Na drugim końcu listy obrączkowanych ptaków były takie gatunki jak: sroka (czwarta w historii), dwie sóweczki, orzechówka, dzięcioł czarny (drugi dla AC), pluszcz, słonka, trzy myszołowy i dwa dzięcioły białogrzbiete. Przeglądając akcyjne zeszyty i pierwsze zestawienia możemy potwierdzić lub zanegować odczucia, o których nieraz rozmawialiśmy w zielonym namiocie. Okazuje się że:
- mimo braku wyraźnego, skumulowanego przelotu rudzików, w 2013 roku schwytaliśmy ich prawie tyle samo (1073), co w 2012 (1159);
- w latach 2012-2013 chwytaliśmy podobne ilości kapturek, bogatek, śpiewaków, kosów, gili, raniuszków i pokrzywnic;
- trzy razy więcej niż w roku ubiegłym chwytaliśmy: piecuszków, cierniówek, muchołówek żałobnych, a dwa razy więcej gajówek, świstunek, zaganiaczy i muchołówek małych;
- dramatycznie spadła ilość chwytanych czarnogłówek, kulczyków i czyży;
- specjalnie postawione sieci w wyschniętym kamiennym korycie Wisłoki zaowocowały większą ilością obrączkowanych dzwońców (1 w 2012 roku i 71 w tym), makolągw (0/10), wróbli (0/6), pliszek siwych (17/32) i górskich (12/22);
- schwytaliśmy 21 dzięciołów z 8 gatunków (w tym średni jako wiadomość);
- wszystkie zaganiacze zostały schwytane w sierpniu, a zniczki i mysikróliki w październiku;
- w poszczególnych miesiącach łapaliśmy następujące ilości ptaków: w lipcu - 348, sierpniu ? 1490, wrześniu ? 1560, październiku ? 1593, listopadzie ? 53;
- po 9 latach w nasze sieci wpadło 6 remizów najliczniejsza dziesiątka to 72% wszystkich zaobrączkowanych ptaków w sezonie.
Z wydarzeń związanych z Carpaticą na uwagę zasługuje nasz udział w konferencji jaką organizował Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle pt. ?Ptaki i ich ochrona w Beskidzie Niskim?. Członkowie naszego Stowarzyszenia opowiadali o wędrówce ptaków przez naszą stację. W tym samym dniu, na sesji terenowej, gościliśmy uczestników konferencji w Myscowej. Tyle osób naraz jeszcze nigdy nie odwiedziło naszego punktu badawczego :)
Czekając na obszerny raport z sezonu 2013 już dzisiaj zapraszamy na naszą akcję w 2014 roku. Zapraszamy do dyskusji i dzielenia się pomysłami - by nasza praca była ciekawsza i bardziej efektywna - w naszych internetowych zakątkach (www, forum i facebook). Tam pojawi się raport szczegółowy z minionego sezonu, będziemy też informowali Was o poczynaniach Stowarzyszenia i organizowanych przez nas spotkaniach. Najbliższe już za dwa tygodnie w Krakowie na zjeździe MTO.
Do zobaczenia.
Fotoraport